c406ee0453782dc772acdb49cb1b8e9e.jpg
2d8aabe96abcc1f1af6c419b084a3dc5.jpg
Naujienos

Lygatnė - vienas gražiausių Latvijos gamtos kampelių, ką pamatyti?

  

Lygatnė laikomas vienas gražiausių Latvijos gamtos kampelių Gaujos Nacionaliniame parke.

Iš vienos pusės, Lygatnė siejama su vienintele Latvijos popieriaus gamybos bendrove, iš kitos pusės, su Gaujos upės senvage ir Gaujos Nacionaliniu parku, tačiau dar čia yra istorinis Lygatnės popieriaus pramonės kompleksas su unikaliu „Lygatnės gyvenvietės popieriaus fabriko istorijos centru“.

Lygatnės gyvenvietės popieriaus fabriko istorija jau skaičiuoja beveik 200 metų. Lygatnė išsidėsčiusi prie 6 kalvų: Rīgaskalna, Spriņģukalna, Skolaskalna, Plučukalna, Ķiberkalna ir Remdenkalna, kurių viduryje yra slėnis, vadinamas Zakiusala.

Jau 190 metų Lygatnės vardas yra tiesiogiai susijęs su popieriaus fabriku. Jo istorijos centras ir istoriniai fabriko pastatai yra įtraukti į valstybinės reikšmės kultūros paminklų sąrašą.

Šios vietos patrauklumo raktas yra smiltainio uolų atodangos Lygatnės upelio ir Gaujos pakrantėse. Lygatnės gyventojų atmintyje dar gyvi padavimai apie Katrīnas uolienas, Gūdu uolas, Jumpraviezi ir, žinoma, apie Gaują – jos sūkurius, salas, sielininkus…

Lygatnės upelio slėnyje sukurtos dirbtinės olos-rūsiai, pritaikyti daržovėms saugoti, be to, ten žiemoja šikšnosparniai. Lygatnėje aptikti 8 rūšių šikšnosparniai, dar tai gausiausia olų vieta visoje Latvijoje.

  

Slaptas tarybinis bunkeris

Ypač slaptas tarybinių laikų objektas slapyvardžiu „Pensionatas“

Devyni metrai po žeme yra gerai įrengtas bunkeris, jo plotas daugiau kaip 2000 kvadratinių metrų, o jo paslapties skraistė buvo nuimta tik 2003 metais. Tai viena strategiškai svarbiausių tarybinės Latvijos vietų branduolinio karo atveju. Galinga savarankiška ūkinė struktūra su visa būtina ir moderniausia tuo metu įranga.
Iki mūsų dienų išliko visa autentiška požeminė įranga!

Išankstinė paraiška ekskursijų grupėm

Ekskursija-šou „Kaip iš tikrųjų…“ leis persikelti daugiau kaip 20 metų atgal. Autentiška bunkerio įranga ir įgula. Bet svarbiausia – bunkeris iš tikrųjų veikia taip, kaip daugiau nei prieš 20 metų…

 

   

Uolos, olos ir rūsiai Lygatnės mieste
 

Lustūzis

Anfabrikas uolos ir rūsiai

Kiberkalna rūsiai

Popieriaus fabriko olos

Rygos kalno rūsiai

Remdenkalna olos
 
Lygatnėje ir jos apylinkėse yra nemažai smiltainio atodangų, kurias vadiname uolomis ir uolienomis. Manoma, kad čia yra didžiausia smiltainio uolienų koncentracija visoje Latvijoje, jas Lygatnės ir apylinkių gyventojai ilgus metus praktiškai bei veiksmingai naudojo buities ir pramoniniams poreikiams tenkinti, sukūrė olų sistemas ir rūsius.

Įvairios uolienos, pavyzdžiui, Lustūzis, Ānfabrikas uolos ir Spriņģu uolienos, yra valstybinės reikšmės saugojami gamtos objektai. Visgi Lygatnėje ir jos apylinkėse yra ne viena dešimtis uolų ir uolienų, o viso šio gamtos perlo vertė ir reikšmė yra ne mažesnė, kaip Gūdu uolos, Ķūķu uolos, Zvārtes uolienos ir kitų žymių objektų…
Nepaprastai įdomūs atradimai siejasi su uolose esančiomis olomis ir rūsiais. Verta priminti, kad tai nėra tarybinių laikų siaubas, o tradicijoms palaikyti gamtos dovanotos privilegijos Lygatnėje, menančios daug senesnę istoriją.

Štai ką apie tai rašo Aivars Balodis – Lygatnės istorijos tyrinėtojas:
"Kiekvienas save gerbiantis Lygatnės gyventojas mano, kad dėl Lygatnės rūsių viskas yra daugiau, nei aišku. Šiuo atveju kalbama apie smiltainio uolienose iškirstus rūsius. Rausvos, aukso spalvos ir pilkos smiltainio uolienos susiformavo prieš 350–370 milijonus metų.
Jos susidarė vandens srovėms sunešus smiltingas, dulkėtas ir molingas uolienų daleles, kurios nusėdo, susispaudė ir susicementavusios suformavo dabar matomus smiltainius ir dolomitus arba nuosėdines uolienas."

Šaltinis: http://www.visitligatne.lv/

Konsultacija Tel.: +37062318300 . el.p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, norint jį peržiūrėti.

Kelionių programos : Spausti čia!