Biržų ir Anykščių įdomybės
Apie kelionę
„Alaus, alaus duos Dievas daugiau...., o kas išrašė mano veidelius“ – tos sambarių dainos surašytos net į sąsiuvinius, kad nepasimirštų. Biržų krašto pivoriai ir žaldokai kartu su Borisu Dauguviečiu sugrąžino šiam gėrimui apeiginį statusą. Šiandien Biržuose apie tai pasakoja muziejų ir vietinių alaus daryklų kulinarinio paveldo programos. Anykščiuose kažkada agronomas Balys Karazija nusprendė, kad mes galime gaminti ir vyną. Ragaujant ir degustuojant pagalvokit apie savo galimybes. Vešit lauktuvių, namie gražiai padenkit stalą, užklokit staltiesę, indų paieškokit, tų iš sekcijos. Namiškiams ir kaimynams papasakokit ką matėt, ką girdėjot. Tada ir lauktuves ragaukit.
1 DIENA
Ryte išvykstame į Biržų kraštą, kuris nuo seno garsėja savo aludariais ir išties skaniu alumi. „Alaus kelio" ekskursiją pradėsime Biržų krašto muziejuje „Sėla", įsikūrusiame kunigaikščių Radvilų statytoje XVII a. bastioninėje tvirtovėje. Ekspozicija „pasakoja“ pilies, jos valdytojų ir viso krašto gyventojų gyvenimo istorijas, likimus bei kultūrinius skirtumus. Susipažinsime su sėlių ir žiemgalių archeologija, kunigaikščių Radvilų ir grafų Tiškevičių epocha, Biržų kraštu Rusijos imperijos valdymo laikotarpiu, Nepriklausomos Lietuvos ir XX a. II pusės laikotarpiu. Daug dėmesio skirta Biržų krašto raštijai ir menui, etnokultūrinei praeičiai. Po jos kviečiame aplankyti unikalią ekspoziciją „Senoji aludarystė“ bei sudalyvauti edukacinėje programoje suaugusiesiems „Žaldoko alus“. Susipažinsime su ekspozicija, skirta J.Žaldokui, sakralinei aludarystei, jos atributikai. Tikri Žaldoko anūkai papasakos linksmų istorijų, nutikusių aludariams ir alaus mėgėjams. Susipažinsite su senosios aludarystės reikmenimis, naminio alaus gamybos technologija ir aukštaičių vaišingumą menančiomis tradicijomis. Susėdę už balta staltiese apdengto stalo būsite iš širdies biržietiškai pavaišinti – netrūks biržietiško alaus, naminės duonos ir sūrio. Folklorinis ansamblis, propaguojantis archajinį krašto etnomuzikavimo savitumą, „Siaudela" padainuos biržietiškų vaišingumo dainų apie alų, paskudučiuos, pūs ragus ir kartu su Jumis pašoks bei išmokti biržietišką alaus himną. Pažintį su Biržais tęsime bežingsniuodami link Širvėnos ežero - seniausio Lietuvoje dirbtinio ežero, suformuoto 1575 m. Čia turėsime progos pasivaikščioti 525 m ilgio pėsčiųjų tiltu – ilgiausiu Lietuvos tiltu. Kitoje ežero pusėje išvysime grafų Tiškevičių dvarą. Galiausiai užkopsime į neseniai įrengtą, netradicinių formų Biržų apžvalgos bokštą, nuo 32 metrų aukščio bokšto įsikūrusiusio Biržų regioniniame parke, atsiveria užburiantys Kirkilų karstinių ežerėlių vaizdai. Sužinosime kaip čia aktyviai foruojasi žemės paviršius, nuolat keisdamas kraštovaizdį, įspūdingiausia smegduobė – Karvės ola, kurioje plika akimi galima matyti žemės klodų sandarą. Nakvynė sodyboje arba viešbutyje.
2 DIENA
Pusryčiai. Iškart po jų, pradedame pažintį su Anykščių krašto įžimybėmis. Lankomės Anykščių menų inkubatoriuje įsikūrusioje programoje „Cosmos Paukščių takas“. Tai unikali ir vienintelė vieta Pabaltijyje, kurioje galima panirti į kosmosą, sustoti akimirkai ant galaktikos krašto ir pažvelgti į begalę žvaigždžių. Iš kosmoso keliaujame į „Lietuviško vyno „Voruta“ kelią“ – kur sudalyvausime pažintinėje programoje „Anykščių vyno“ gamykloje. Čia gaminamas vynas „Voruta“ – natūralus ir lietuviškas, bet jo gamyba galbūt vis dar atrodo kaip egzotika. Todėl gamykla yra atvira visiems besidomintiems ir kviečia susipažinti su lietuviško vyno keliu. Pažintinę ekskursiją sudaro gamybos cechų apžvalga – visi etapai nuo vaisių sulčių spaudimo, iki vyno fermentacijos ir išpilstymo. Taip pat išgirsite gamyklos istoriją, siekiančią net 1926 m., o ekskursijos pabaigoje turėsite progą „Anykščių vyno“ gaminamus vynus „Voruta“ padegustuot ir čia pat esančioje krautuvėlėje patikusių įsigyt. Būtinai apsilankysime Anykščių šilelyje įrengtame „Medžių lajų take“. Jungtinių tautų Pasaulio turizmo organizacijos 12-tą kartą rengiamų prestižinių turizmo inovacijų ir meistriškumo apdovanojimų „Turizmo inovacijos įstaigose" grupėje Medžių lajų takui skirta pirmoji vieta. Pasigrožėsime atsiveriančiais apylinkių vaizdais bei stulbinančiomis konstrukcijomis. Galiausiai, pažinę du ne tik savo kultūrinėmis tradicijomis bet ir inovacijomis žavinčius Aukštaitijos miestus, vakare pasiekiame namus.
-
Tipas
Kolektyvams
-
Trukmė
2 dienos
-
Kryptis
Lietuva
Papildoma informacija
Į kainą įskaičiuota:
- Kelionė patogiu turistinės klasės autobusu
- Kelionės vadovo - gido paslaugos
- Ekskursinė programa
- 1 nakvynė sodyboje arba turistinės klasės viešbutyje
Į kainą neįskaičiuota:
- Mokami objektai ~14 EUR
- Asmeninės išlaidos
Papildoma informacija:
- Ekskursinių objektų lankymo tvarka ir mokamų objektų bilietų kainos gali keistis