Rokiškis ir jo apylinkės
Apie kelionę
Pasiseka kartais ir žmonėms ir miestams. Ne visiems ir ne visada, bet Rokiškiui pasisekė 100 metų į priekį: dvaras, aikštė, bažnyčia ir juodos gulbės. Dvare: ponių arbatos valandos suknelės, tikros meškos (gerai, kad dar ne gyvos, o tik iškamšos), žiemą ir vasarą giedantys Liongino Šepkos paukščiai. Aikštėje: užvažiuojamieji kiemai, laimės pasagos, nepriklausomybės paminklas paties Antinio statytas. Šv. Mato neogotikinė bažnyčia: koplyčia, varpinė, kriptos, vargonų festivaliai. Dusetos iš didelio mažų miestelių pasaulio. Stausko sukurtos meno erdvės dailės galerijoje sostinės lygio. Pasakojimai apie šamų žvejybą Sartų ežere panašūs į stebuklines pasakas. Vasaknų žuvies krautuvėlėje eršketas juokingomis kainomis. Niekur kitur neragauta seliava. Guldom žuvis į rezginę šalia kietojo sūrio „Montecamp“.
Anksti ryte išvykstame Rokiškio link. Susipažinsime su miestu ir jo istorija, aplankysime unikaliąją Šv. Apaštalo evangelisto Mato bažnyčią - vieną originaliausių ir įspūdingiausių neogotikos paminklų Lietuvoje. Bažnyčios vidus - ištisa meno vertybių ekspozicija, interjeras išskirtinai kurtas kvalifikuotų užsienių architektų bei meistrų. Priešais šią bažnyčią, Nepriklausomybės aikštėje, nuo 1931 m. stovi skulptoriaus Roberto Antinio sukurtas Laisvės paminklas paminklas. Būtinai aplankysime ir turtingiausią krašto muziejų - grafų Tyzenhauzų dvaro rūmus. Ansamblį sudaro net 16 pastatų, šiandien juose įsikūręs Rokiškio krašto muziejus. Autentiška dvaro aplinka pasakoja apie plačios Tyzenhauzų giminės garsiausius atstovus, jų nuveiktus darbus. Pamatysime grafams priklausiusius daiktus – rūbus, knygas, indus, baldus, susipažinsime su jų buitimi ir tuometiniu gyvenimu. Sužinosime visą Rokiškio krašto istoriją. Muziejuje taip pat išvysime ypač vertingą medžio drožėjo Liongino Šepkos drožinių ekspozicija - tai stilizuoti žydinčių alyvų krūmai, eglės, pritupdytos išraiškingų paukščių figūrėlių, medyje įrėžti į ornamentus pereinantys tekstai, karūnuotos širdys… Visko apie Tyzenhauzų dvaro išskirtinumą papasakoti nė neįmanoma, turite patys tai išvysti, kad galėtumėte pasigrožėti ir įvertinti.
Sudalyvausime pramoginėje - pažintinėje programoje "Sūrio kelias". Šios programos metu susipažinsime su sūrio pavadinimo kilme, jo istorija tarpukario Lietuvoje, etnografiniais pieno rauginimo, sviesto mušimo, sūrio slėgimo būdais, indais ir įrankiais. Pamatysime filmuotą medžiagą apie AB "Rokiškio sūris" gamykloje gaminamų sūrių technologinius procesus. Galėsime ir patys paragauti ir įvertinti keturias sūrio rūšis, gaminamas Rokiškio sūrinėje, tarp jų ir baltą varškės sūrį, laikomą Aukštaitijos kulinarinio paveldo patiekalu.
Pilni įspūdžių pasuksime Dusetų link. Dusetos puikuojasi nuostabia gamta: Šventosios upės vandenys, nerimstantys Sartais, pasartės žemėmis, kultūros paveldo objektų įvairove, žinoma yra akį rėžiantys vaizdai. Tačiau ar žinojote, kaip alų prie Sartų gamino anksčiau? Kokias paslaptis slėpė Dusetų krašto aludariai ir kokiomis priemonėmis išgaudavo subtilų aukštaitiško alaus skonį? Kokį kelią nueidavo javas, kad taptų alučiu - šnekučiu? Ar žinote, kad ir iš alaus galima išvirti ir…sriubą, kurios receptas skaičiuojamas bene per 130 metų? Ji, sako, ne tik neįprasta, bet ir nuo peršalimo ligų vaduotis padeda. Atsakymus į šiuos ir dar daugybę kitų klausimų sužinosime apsilankę pas žinomiausią Zarasų rajone aludarį, netoli Dusetų įkūrusį alaus daryklą ir gaminantį ne vieno ragautą ir jau daugelio įvertintą alų, kurio receptas tobulinamas net nuo…1863-ųjų metų! „Čižo alų“ iš kitų alaus rūšių skiria ir tai, kad aludaris jo rūgimo metu į jį deda ne cukrų, o…bičių užpikiuotą medų, kurį kopinėja netoliese prižiūrimame savame bityne ir taip užsitikrina šio produkto kokybę. Apžiūrėsime alaus gamybos įrankių ekspoziciją. Pasiklausysime kaip su nuoširdžia meile ir entuziazmu aludaris papasakos apie savo protėvių patirtį gaminant aukštaitišką pasartės alų. Patys galėsime paragauti ir įvertinti „Čižo alų“, o prie jo paragauti skanių aludario Čižo šeimininkės patiekalų. Kad seilės imtų varvėti, šiek tiek užsiminsime... „Bulvės kaimiškai“, šonkauliukai, traškūs bulviniai blynai...Taip pat, žvėrienos patiekalai, virti vėžiai ( priklausomai nuo sezono ). Tiesiog išsirinksite tai, ko Jums labiausiai prie gardžiojo „Čižo alaus“ norėsis.
Toliau keliaujame į Etnokosmologijos muziejų - pirmą ir vienintelį tokio pobūdžio muziejų pasaulyje. Ekskursijos metu per požeminę muziejaus galeriją, tarsi mitologinio medžio šaknimis kilsime aukštyn. Penkiose muziejaus salėse yra pristatomi skirtingi žmogaus, žmonijos ryšiai su Kosminiu pasauliu (senieji etniniai ryšiai, pasaulio matavimai, kalendoriai, astronomija, kosmonautika, nežemiškos gyvybės paieška, mūsų civilizacijos ateities galimybės). Salėje per didelį ekraną demonstruojamose skaidrėse galima pamatyti aukštos kokybės, pačių įvairiausių Visatos vaizdų, nuo išryškinančių mūsų planetos unikalumą, iki tolimiausių galaktikų. Po to pakilsime į apžvalgos aikštelę 32 metrų aukštyje. Iš čia atsiveria įspūdingas vaizdas: matomi 6 ežerai, Labanoro girios panorama. Po ekskursijos galima pasivaikščioti po muziejaus lauko ekspoziciją.
Pasotinę ir kūną ir sielą keliaujame namų link.
-
Tipas
Kolektyvams
-
Kryptis
Lietuva
-
Trukmė
1 diena
Papildoma informacija
Į kainą įskaičiuota:
- Kelionė patogiu turistinės klasės autobusu
- Kelionės vadovo - gido paslaugos
- Ekskursinė programa
Į kainą neįskaičiuota:
- Mokami objektai~ 10 EUR/asm
- Asmeninės išlaidos
Papildoma informacija:
- Ekskursinių objektų lankymo tvarka ir mokamų objektų bilietų kainos gali keistis
- Informacija keliautojams